X
تبلیغات
زولا
افشای نقش ضروری اقیانو‌س‌ها در حیات فرازمینی - ..:: اقیانوس شناس::..
مـطالب، عـکس و فیـلم‌های دریـایـی را در ایـن صـفـحه مــجـازی ببـینید و لـذت بـبـریـد
افشای نقش ضروری اقیانو‌س‌ها در حیات فرازمینی
سه‌شنبه 31 تیر 1393 ساعت 14:29 | نوشته ‌شده به دست مدیر (قادری)

افشای نقش ضروری اقیانو‌س‌ها در حیات فرازمینی

 

  محققان دانشگاه ایست انگلیا گام مهمی را برای کشف امکان وجود حیات در سیارات دیگر برداشته‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مطالعه نقش حیاتی اقیانوس‌ها در آب و هوای سیارات زمین‌مانند را نشان می‌دهد؛ این در حالی است که تاکنون محاسبات رایانه‌ای در مورد آب و هوای زیست‌پذیر روی سیارات زمین‌مانند، بر جو آن‌ها متمرکز شده بودند. بر اساس یافته‌های جدید، وجود اقیانوس‌ها برای ثبات و زیست‌پذیری بهینه، حیاتی است.

تیم تحقیقاتی حاضر در این مطالعه، یک الگوی رایانه‌ای شبیه‌سازی‌شده‌ از چرخه اقیانوسی را روی یک سیاره زمین‌مانند فرضی و پوشیده از اقیانوس خلق کرد. دانشمندان چگونگی سرعت‌های چرخش سیاره‌ای مختلف بر انتقال حرارت را با در نظر گرفتن وجود اقیانوس‌ها بررسی کردند.

پروفسور دیوید استیونز در این باره گفت: تعداد سیارات در حال کشف در خارج از منظومه شمسی به سرعت افزایش می‌یابد و این تحقیق به تعیین توانایی یا عدم‌توانایی این سیارات در حفظ حیات بیگانه کمک می‌کند؛ این در حالی است که تاکنون اکثر مدل‌های زیست‌پذیری از تاثیر اقیانوس‌ها بر آب و هوا غافل مانده بودند.

استیونز ادامه داد: اقیانوس‌ها دارای ظرفیت بالایی برای کنترل آب و هوا هستند و موجب می‌شوند دمای سطحی در هنگام گرمای خورشید به کندی به تغییرات فصلی واکنش نشان دهد. آن‌ها باقی‌ماندن حرکت دمایی یک سیاره در سطوح قابل‌تحمل را تضمین می‌کنند.

دانشمندان دریافتند گرمای منتقل‌شده توسط اقیانوس‌ها اثر عمده‌ای بر توزیع دما در سراسر یک سیاره دارد و امکان زیست‌پذیری ناحیه وسیع‌تری از آن را ممکن می‌کند.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Astrobiology منتشر شد.


چاپ این مطلب: کلیک کنید

(0 لایک)
 
برگه‌ها
دسته‌ها
نویسندگان
بایگانی
آمار
بازدیدکنندگان : 89722