X
تبلیغات
زولا
گردش علمی 25/07/1393 شماره 1 - ..:: اقیانوس شناس::..
مـطالب، عـکس و فیـلم‌های دریـایـی را در ایـن صـفـحه مــجـازی ببـینید و لـذت بـبـریـد
گردش علمی 25/07/1393 شماره 1
یکشنبه 18 آبان 1393 ساعت 09:37 | نوشته ‌شده به دست مدیر (قادری)

گردش علمی 25/07/1393


گزارش گردش گروه (دانشجویان اقیانوس شناسی) بزودی.....

معرفی گنبد نمکی قشم

غار های نمکی نمکدان

چگونگی شکل گیری نمک های غار


 گنبد نمکی قشم (نمکدان)

نام انگلیسی:  Gheshm Salt Dome   

نام فارسی :  گنبد نمکی قشم 

 

 

موقعیت جغرافیایی 

 گنبد نمکی قشم در موقعیت جغرافیایی N2637 E5529 در استان هرمزگان و جزیره قشم واقع است. گنبد قشم در 110 کیلومتری جنوب باختری جزیره قشم قرار گرفته است . طبقات هم جوار آن را آهک های سفید رنگی تشکیل داده است که به نئوژن وسازند گچساران تعلق دارند و حرکات قائم گنبد نمکی موجب تغییر وضعیت لایه بندی اولیه گشته و طبقات بلافصل خود را برگردانده است . سنگ نمک در بخش جنوبی گنبد گسترش چشمگیری دارد و شامل تناوبی ازنمک ، اولیژیست ، خاک سرخ و دیگر قطعات با ساخت برگه ای است . سطح نمک اغلب به پوشش نازکی از گل اخرا آغشته است و اختلاط نمک در همه جا یکسان نیست و در بخش جنوب باختری گنبد ، نمک تقریبا خالص و بلورین به فراوانی یافت می گردد.

 

گنبد نمکی نمکدان، تنها گنبد نمکی در جزیره قشم است که از میان دماغه جنوب، تا قدیس سلخ و دماغه شمال غربی تا قدیس باسعیدو بالا آمده است و در نقشه تقریبا دایره ای شکل و به قطر 7× 5/6 کیلومتر است. بام گنبدی دارای توپوگرافی نامنظم است و دیواره آن بسیار پرشیب می باشد. در بخش جنوبی گنبد نمکی نمکدان، غارهای نمکی (Salt Caves) بسیار زیبا و شگفت انگیزی وجود دارد که ارتفاع تا 20 متر نیز اندازه گیری شده است. سقف غار بوسیله قندیلهای فراوان پوشیده شده است که با گذشت زمان در اثر نفوذ آب تغییر شکل می دهند. از میان غارهای نمکی زیبا و عجیب، آب زیر زمینی دائمی نیز جریان دارد که در تمام طول سال جاری است و در دامنه کوه به صورت چشمه نمکی است که منظره بسیار زیبا و دیدنی را ایجاد می کند.


از نظر اقتصادی نمک های بلورین که به "نمک نر " موسوم هستند با خلوص بالا ، حالت بلوری و ذخیره زیاد در جنوب باختری گنبد وجود دارد و آثار کار قدیمی بر روی آنها دیده می شود . آب های شوری که از گنبد خارج می شود نیز پس از تبخیر، نمک خود را باقی می گذارند . این نمک که به "نمک ماده" معروف است نیز از خلوص بالایی برخوردار است . نمکی که بدین صورت تشکیل می گردد، قابل استخراج و ارائه به بازار است.


منبع :www.irandeserts.com

غار های نمکی نمکدان

تاکنون بیش از 6 هزارمتر از این غار‌ها شناسایی شده و به عنوان طویل‌ترین غار نمکی جهان شناخته شده است.

هم اکنون گروه تحقیقاتی کشورمان و جمهوری چک در حال فعالیت در این غار برای کشف دیگر نقاط آن هستند.

کشف این غار نمکی با کمک و همکاری مهندسان زمین‌شناس جمهوری چک انجام گرفت.

پیش‌از این غار نمکدان "سدام" در سرزمین‌های اشغالی فلسطین با طول پنج هزار و 685 متر به عنوان نخستین غار نمکی طویل جهان معرفی شده بود.

به گفته ناصر اسدی، کارشناس زمنی‌شناسی شیراز، بخش اعظم جزیره هرمز که بر خلاف جزیره قشم، محدود است از گنبد نمکی تشکیل شده است.

سن این نمک‌ها به دوره پیش از کامبرین رسیده و بیش از 570 میلیون سال دارند.

اما خود گنبدهای نمکی و ظهور آنها در این منطقه پدیده‌های جدید و جوان‌تر هستند، به طوری که برخی از این غارها حدود 6 هزار سال سن دارند.

چگونگی شکل‌گیری نمک‌های غار

در گذشته نمک‌ها به صورت یک لایه بودند که به مرور زمان برآمده شده و تحت اثر خاصیت شناوری که دارد با توجه به آن که وزن حجمی آنها از وزن سنگهای اطراف، آن کمتر است، آنها را کنار می‌زند و به سمت بالا حرکت می‌کند.

این نمک‌ها در مسیر خود یکسری از سنگ‌های بسیار قدیمی را از چند کیلومتر زیرزمین به سمت روی زمین می‌آورد و می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی را از گذشته زمین شناسی به زمین‌شناسان ارایه کند.

غارها و گنبدهای نمکی موجود در جزایر قشم و هرمز علاوه بر این که از جمله پدیده‌های منحصر به فرد در علم زمین‌شناسی محسوب می‌شوند، یکی از ثروت‌های ملی کشور است و به تمامی نسل‌ها تعلق دارد و باید مورد حفاظت قرار گیرند.


منبع:

www.qeshmonline.com


تصاویر:

غار نمکدان قشم


جمع آوری مطالب: فاطمه اکبری، نگار روزگاریچاپ این مطلب: کلیک کنید

(0 لایک)
 
برگه‌ها
دسته‌ها
نویسندگان
بایگانی
آمار
بازدیدکنندگان : 89722