X
تبلیغات
زولا
گردش علمی 25/07/1393 شماره 2 - ..:: اقیانوس شناس::..
مـطالب، عـکس و فیـلم‌های دریـایـی را در ایـن صـفـحه مــجـازی ببـینید و لـذت بـبـریـد
گردش علمی 25/07/1393 شماره 2
سه‌شنبه 20 آبان 1393 ساعت 22:15 | نوشته ‌شده به دست مدیر (قادری)

گردش علمی 25/07/1393


بازدید از غارهای تاریخی خوربس


 

تاریخ بازدید: 1393/07/25

ساعت: 9:00 صبح


معرفی غار خربس(kharbes cave)

غار خربس یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان قشم و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. در پانزده کیلومتری شهر قشم در سمت راست جاده قشم قرار دارد ، دردل ارتفاعات این منطقه آثار باشکوهی از معماری صخره ای دیده می شد که به عقیده برخی از محققین نیایشگاه پیروان آیین میترائیسم یا آناهیتا بوده است . قدمت این اثر به دوره مادها می رسد . غار های خربس  بر پیشانی کوهی مشرف به ساحل جنوبی جزیره 4 دهانه غار از درون به هم پیوسته  در ارتفاع 20 تا 30 متر به چشم می خورد که به غار های خربس   ( xarbes)  شهرت دارند که گفته می شود از دوره ماد ها هستند . این غار ها که از پدیده های کهن زمین شناختی به شمار می روند  همراه با دیگر پدیده ها و کوهها و خود جزیره قشم دنباله چین خوردگی های رشته کوههای زاگرس هستند که در هزاره های گذشته از زیر آب سر برآورده اند.

          

این غار ها از درون با مجموعه دهلیز ها  و تالار ها و اتاقهای متعدد به ابعاد  5/5*4 متر و چشمه ها و روزنه های گوناگونی که رو به شمال و جنوب قرار دارند  مؤید حضور مردمانی از دورانهای کهن در این جزیره هستند . پیداست که دست آدمیان به مرور زمان و به  منظور کاربرد های گوناگون  شکل و سیمای این غارها و دیواره های آنها را دگرگون ساخته و مناسب نیاز های خود در آورده است. ساختار راز آمیز این غار ها و قرار گرفتن آن بر بلندی  این عقیده را دامن زده که اینجا در روزگار مادها نیایشگاه  مهر و محلی برای ستودن الهه میترا بوده است .

از جمله غارهایی است که بر اثر گرداب و تخلیه ی ماسه ها از حفره ی سنگ ها پدید آمده است. عمر غارها بسیار طولانی است و گفته می شود زمان ماد ها می رسد.

غارهای خوربس در 12 کیلومتری از شهر قشم (در جاده ی مجاور ساحل جنوبی) در سینه ی کوهی مشرف به دریا و دشتی میان کاسه، قرار دارد.

خوربس از غارهای دریایی است که بر اثر گرداب و تخلیه ی ماسه ها از حفره ی سنگ ها به وجود امده است.

این غار ها که از پدیده های کهن زمین شناختی به حساب می آیند، همراه با دیگر پدیده ها و کوه ها و خود جزیره ی قشم، دنباله ی چین خوردگی های رشته کوه های زاگرس هستند که در هزاره های گذشته از زیر آب، سر برآورده اند.

این غارها در دوره های تمدنی بعد، دچار تغییراتی شده اند. این غارها با حدود 12 کیلومتر از شهر قشم، به سمت جنوب غربی، باقی مانده از یک شهر تاریخی است.

4 دهانه ی غار، از درون به هم پیوسته در ارتفاع 20 تا 30 متر به چشم می خورد که به غارهای خوربس مشهور اند.

این غارها بر سینه ی کوهی مارنی- رسی در سه ردیف قابل مشاهده است و دارای 9 روزنه می باشد.

غار خوربس، دارای دو طبقه است که طبقه ی اول بخش طبیعی غار بوده و متشکل از یک دالان ورودی –پنجره ها-طاقچه ها با طاق گهواره ای شکل-جای کلون و چفت و بست پنجره ها و درب های ورودی اتاق ها است.

به احتمال زیاد مربوط به دوره ی ساسانی-اشکانی است.


خفاش های دم موشی، در بیشتر زاویه های تاریک و بخش انبار ذخایر (حفره های زیرین) زندگی می کنند.

این غارها در دوره های پیش از اسلام، برای پناهگاه زنان و کودکان استفاده می شده است.


منبع: www.irandeserts.com
گردآورنده:زهرا مجاهدی.مطهره صفت زاده

برچسب‌ها: خوربس، kharbes cave

چاپ این مطلب: کلیک کنید

(0 لایک)
 
برگه‌ها
دسته‌ها
نویسندگان
بایگانی
آمار
بازدیدکنندگان : 89722