X
تبلیغات
زولا
عضویت ایران در پروژه اقیانوس‌شناسی اقیانوس هند - ..:: اقیانوس شناس::..
مـطالب، عـکس و فیـلم‌های دریـایـی را در ایـن صـفـحه مــجـازی ببـینید و لـذت بـبـریـد
عضویت ایران در پروژه اقیانوس‌شناسی اقیانوس هند
جمعه 23 آبان 1393 ساعت 21:37 | نوشته ‌شده به دست مدیر (قادری)

عضویت ایران در پروژه اقیانوس‌شناسی اقیانوس هند
با توجه به فعالیت های خوب ایران در زمینه مطالعات میدانی، مدل سازی عددی و اقیانوس شناسی ماهواره ای دریاهای حاشیه ای اقیانوس هند و آماده شدن کشتی تحقیقات اقیانوس شناسی ایران در آینده نزدیک با عضویت ایران در پروژه اقیانوس‌شناسی اقیانوس هند موافقت شد.
  

منبع:ایسنا   1393.8.23


به گزارش ایسنا، عضویت ایران در این پروژه مهم منطقه‌یی در نشست بین المللی «اقیانوس شناسی» تصویب شد که با حضور کشورهای حاشیه خلیج فارس و اقیانوس هند در کشور تایلند برگزار شد. دکتر وحید چگینی، رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر حمید علیزاده معاون پژوهش و فناوری و دکتر حمید رضایی، عضو هیات علمی پژوهشگاه به نمایندگی ایران در این نشست شرکت داشتند.

به گفته دکتر چگینی در این نشست بین المللی چهار پروژه IOGOOS(برنامه جهانی دیده بانی اقیانوس هند)، IIOE2(دومین مرحله از گشت های تحقیقاتی اقیانوس هند)، سایبر(SIBER) - مهم ترین پروژه بوم شناسی و زیست شناسی اقیانوس هند - و IRF (اقیانوس شناسی اقیانوس هند ) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این نشست موضوعات مطالعات بوم شناسی و زیست شناسی در خلیج فارس و دریای عمان، مطالعات تغییر اقلیم واسیدی شدن خلیج فارس توسط دکتر علیزاده و دکتر رضایی و همچنین موضوع مدل سازی عددی امواج و جریان ها در خلیج فارس و دریای عمان توسط دکتر چگینی مطرح شد و گزارشی در این رابطه ارایه شد.

چگینی افزود: در این نشست درباره مشارکت جمهوری اسلامی ایران در مورد پروژه IOGOOS و IIOE2 و همچنین پروژه سایبر هم بحث و بررسی به عمل آمد.

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در خصوص دستاوردهای این نشست گفت: با وجود ارایه گزارش ملی در خصوص موضوعات مطرح شده از مهم ترین دستاوردهای دیگر این نشست، معرفی دکتر چگینی به عنوان یکی از سه نماینده IOGOOS در کمیته متخصصان IIOE2 به خانم واتسون رایت دبیر اجرایی IOC(کمیته بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو) بود.

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی همچنین گفت دو نفر دیگر که به خانم واتسون رایت معرفی شدند پروفسور شیلر رییس IOGOOS و پروفسور چنای رییس مرکز داده های اقیانوسی هند بود که قرار است که توسط خانم رایت پس از تصمیم گیری اسامی نهایی اعضای این کارگروه متخصص، اعلام شود.

وی اضافه کرد در این نشست مقرر شد که 15 نفر به عنوان کمیته متخصصان انتخاب شوند که دکتر چگینی به عنوان یکی از این اعضا معرفی شد.

دکتر چگینی همچنین گفت موضوع دیگری که در این نشست بررسی شد عضویت جمهوری اسلامی ایران در IRf بود که به دلیل این که کشتی تحقیقاتی ایران در حال آماده شدن است وایران فعالیت های خوبی در زمینه مطالعات میدانی، مدل سازی عددی و اقیانوس شناسی ماهواره ای دریاهای حاشیه ای اقیانوس هند داشته است ایران به عضویت IRF درآمد.

وی اضافه کرد: چون جمهوری اسلامی ایران جزو تامین کنندگان منابع لازم برای حمایت از طرح های اقیانوس هند است، بنابراین در سطح بالاتری در بحث اقیانوس هند نظر کارشناسی ارایه خواهد داد.

در این نشست از جمهوری اسلامی ایران به دلیل افزایش سطح فعالیت های علمی و همچنین به عنوان نماینده کشورهای حاشیه اقیانوس هند که تنها کشور فعال در نشست های بین المللی است، تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است، دبیرخانه IIOE2 (دومین مرحله از کاوش های اقیانوس هند) در کمیته بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو در شهر پرت استرالیا قرار دارد و دبیرخانه IOGOOS (برنامه جهانی پایش اقیانوس هند) هم در مرکز داده های اقیانوس هند در حیدرآباد مستقر است.


برچسب‌ها: پروفسور شیلر، IOGOOS

چاپ این مطلب: کلیک کنید

(0 لایک)
 
برگه‌ها
دسته‌ها
نویسندگان
بایگانی
آمار
بازدیدکنندگان : 89722